Az Octogon magazin 179-es (2022/7) novemberben megjelent új lapszáma kiemelten foglalkozik az elkészült Budapest One irodaházzal. Mivel az irodaház mindhárom ütemének zöldfelületi megvalósításával a Kisvakond-Park Kft.-t bízta meg a kivitelező FUTUREAL Zrt., lehetőséget kaptunk a projektbe a parképítő látószögéből is betekintést nyújtani:
A Budapest One irodaház komplex zöldtető megvalósítása
A projekt fő mutatószámai:
- 3000 m2 intenzív zöldtető vegetációval borítva
- 950 m2 extenzív zöldtető sedum szőnyeggel borítva
- 5300 m2 nagyelemes térburkolat
- 470 fm öntött-gumiburkolat futópálya körben a tetőszinten
- 950 fm műfű sáv a futópálya mentén
- 1200 fm látszóbeton szegély, pad és támfal építés
- 1150 m2 wpc burkolat acél szerkezeten és egyedi alépítményen
- 130 db utcabútor telepítése
- BREEAM Excellent Design Stage környezetbarát minősítés a zöldfelületi megoldásoknak és élőhely kialakításoknak köszönhetően
Ahogy a fenti számok is mutatják, a megbízás komplexitása túlmutat a hagyományos zöldtető építés keretein.
A projekt bemutatása a tájépítész szemével:
A koncepció lényege az épület vonalvezetéséhez és formavilágához szervesen illeszkedő áramlási vonalak mentén létrejött belső és külső terek egymásra épülő rendszere, melynek alapmotívuma a ’pengető’ forma és a sakktábla ihlette burkolatarchitektúra. A tájépítész tervező a Geum Műterem – felelős tervezők Lád Gergely és Gyüre Borbála voltak, akikkel már régóta fennálló szakmai kapcsolatban vagyunk, és akik konstruktivitásukkal végig segítették, kísérték a projektet. Köszönjük!
A burkolatok kialakítása a gyalogos irányok megtartása mellett az alapvető íves vonalvezetéssel összhangban lett kialakítva. Így lett egyszerre funkcionálisan és esztétikailag egységes és jól használható a bérlők részére.
A finom eltolódások az épület szintjei között egy dinamikus hullámzó vonalvezetést eredményeznek, ez köszön vissza a zöldfelületeken is. A változó szélességű íves hullámok meghatározó elemei a tetőkerteknek, mintha egy hullámzó élő zöld szalag keretezné az épített elemeket.
A központi nagy ’pengető’ tetőkerti elem közterületi funkciót is betölt. A nagy pengetőhöz sok kisebb csatlakozik különböző funkciókkal: hol íves ülőfallal körülvett kiemelt növénykazetta, hol szellőzőt rejtő pihenőfelület, hol árnyékoló. A projekt egyik különleges műszaki megoldása, a tér majdnem közepén található óriási szellőző rendszer lefedését képező WPC burkolatú pihenő. Ezzel a megoldással sikerült az egységes esztétikus megjelenésnek alárendelni a szükséges funkciót.
Az épület zárófödémén rekortán futópálya szalag vezet körbe, sétára pihenésre kialakított műfű keretben, melyről az egész budai panoráma élvezhető.
A projekt a Kisvakond-park Kft. generálkivitelezésében valósult meg 2019-ben és 2022-ben mindösszesen 7 hónap alatt.
Komplex zöldtető rendszerek tervezése, forgalmazása és teljeskörű kivitelezése
zöldtető rendszer: GreenTech
zöldtető generálkivitelezés: Kisvakond-Park Kft.