Posted on

A 2. Építőipari Nívódíjat kaptuk meg a Budapest One irodaház komplex zöldtető megvalósításáért

2021-ben és 2023-ban is a Kisvakond Zöldtetőépítő Zrt. Építőipari Nívódíjat kapott. A díjat 2000 óta háromszor kapta meg parképítő cég, ebből kétszer minket ért ez a megtisztelés! 2021-ben a Metrodom Panoráma zöld környezetének kivitelezéséért, 2023-ban pedig a Budapest One irodaház komplex zöldtető megvalósításáért kaptuk. A díjat 2024. májusában vettük át, a Futureal-csoport, a Paulinyi & Partners Zrt., Pedrano Construction Hungary Kft., Sankó-Ép Kft., és a Schal-Tech Kft. társaságában.

Az Építőipari Nívódíj pályázati felhívását 2023-ban huszonharmadik alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma (ÉMA). Az első pályázat meghirdetésére 2000-ben került sor, akkor 7 díjazott volt. Az évek során 2022–ig összesen 202 Nívódíjat ítélt oda a bíráló bizottság.

A benyújtott pályázatokban szereplő létesítmények tervezési és kivitelezési szempontból egyaránt igen magas színvonalat képviseltek. A pályázatot kiírók delegáltjaiból álló 19 tagú Bíráló Bizottság a benyújtott dokumentációk, illetve a helyszíni bejárásai, valamint a referensek összefoglalói alapján bírálta és értékelte a pályázatokat. A bírálat fő szempontjai a következők voltak: az adott építmény általános építészeti-műszaki értékelése, a kivitelezés műszaki-technikai színvonala, szakszerűsége, a beruházás gazdaságossága, üzemeltethetősége, valamint a létesítményt létrehozók – különösen a beruházók, a tervezők és kivitelezők – közötti együttműködés.

A Bíráló Bizottság összesen 20 építményt részesített Építőipari nívódíjban és 2 részére elismerő oklevelet adott ki. Az Építőipari Nívódíjat tanúsítvány és a létesítményen elhelyezett, az alkotók megnevezésével ellátott bronztábla testesíti meg, ezen táblák ünnepélyes felavatására 2024. május 23-án került sor.

Építtető: Futureal-csoport

Tervező: Paulinyi & Partners Zrt.

Lebonyolító: Pedrano Construction Hungary Kft.

Alvállalkozó: Kisvakond Zöldtetőépítés Zrt., Sankó-Ép Kft., Schal-Tech Kft.

Forrás: evosz.hu

Fotók forrása: Paulinyi & Partners and Futureal Group

A Budapest One irodaház zöldtetője

A három ütemben megvalósult, több mint 65.000 négyzetméteres irodakomplexum Őrmező frekventált részén, Magyarország egyik kiemelt multimodális közlekedési csomópontjában épült fel. A közforgalomnak megnyitott, parkosított belső udvaron át szabadon áramolhat a tömeg az Őrmezőt a kelenföldi városközponttal összekötő gyalogos folyosó felé. Az épülettömb formáját egyszerre alakította a tervezői intuíció, a gazdasági racionalitás és a részletesen elemzett környezeti adottságokra adott válaszok. A dinamikus homlokzati tömeget finom ki-be húzások, földszinti árkádok és emeleti kertek oldják, a tetőszinten egyedülálló kilátással rendelkező, közel 500 méteres futópálya kapott helyet.

A zöldtető főbb adatai

  • 3000 m2 intenzív zöldtető vegetációval borítva
  • 950 m2 extenzív zöldtető sedum szőnyeggel borítva
  • 5300 m2 nagyelemes térburkolat
  • 470 fm öntött-gumiburkolat futópálya körben a tetőszinten
  • 950 fm műfű sáv a futópálya mentén
  • 1200 fm látszóbeton szegély, pad és támfal építés
  • 1150 m2 wpc burkolat acél szerkezeten és egyedi alépítményen
  • 130 db utcabútor telepítése
  • BREEAM Excellent Design Stage környezetbarát minősítés a zöldfelületi megoldásoknak és élőhely kialakításoknak köszönhetően

A koncepció lényege az épület vonalvezetéséhez és formavilágához szervesen illeszkedő áramlási vonalak mentén létrejött belső és külső terek egymásra épülő rendszere, melynek alapmotívuma a “pengető” forma és a sakktábla ihlette burkolatarchitektúra. A tájépítész tervező a Geum Műterem – felelős tervezők Lád Gergely és Gyüre Borbála voltak, akikkel már régóta fennálló szakmai kapcsolatban vagyunk, és akik konstruktivitásukkal végig segítették, kísérték a projektet. Köszönjük!

A burkolatok kialakítása a gyalogos irányok megtartása mellett az alapvető íves vonalvezetéssel összhangban lett kialakítva. Így lett egyszerre funkcionálisan és esztétikailag egységes és jól használható a bérlők részére.

A finom eltolódások az épület szintjei között egy dinamikusan hullámzó vonalvezetést eredményeznek, ez köszön vissza a zöldfelületeken is. A változó szélességű íves hullámok meghatározó elemei a tetőkerteknek, mintha egy hullámzó élő zöld szalag keretezné az épített elemeket.

A projekt a Kisvakond Zöldtetőépítő Zrt. generálkivitelezésében valósult meg 2019-ben és 2022-ben mindösszesen 7 hónap alatt.

Zöldtető rendszer: GreenTech

Zöldtető generálkivitelezés: Kisvakond Zöldtetőépítő Zrt.

Az épületről és a díjról a magyarepitok.hu-ban olvashat tovább.

Tetszett Önnek a cikk? Ossza meg itt: